2021 Apple Award Representatives

Apple Awards Logo 2021

The Foundation for Douglas County Schools is proud to honor exceptional educators and staff who are inspiring a love of learning in students and are trailblazing extraordinary innovation in our schools. Learn more about Apple Awards on The Foundation for Douglas County Schools website The Foundation for Douglas County Schools website.

School Certified Representative Position
Academy Charter School Katie Howell 5th Grade Teacher
Acres Green Elementary Ruth Minellono 2nd Grade Teacher
American Academy - Castle Pines Shannon Donohoe Middle School English Teacher
American Academy - Lincoln Meadows Amy Fiscus Speech and Language Pathologist
American Academy - Motsenbocker Wendy Brownlee Middle School Math Teacher
Arrowwood Elementary Tiffany Missling 1st Grade Teacher
Aspen View Academy Heather Boyd Kindergarten Teacher
Bear Canyon Elementary Kim Stephens 6th Grade Teacher
Ben Franklin Academy Genevieve Gibson 8th Grade Social Studies Teacher
Bridge Transition Program Kristen Shannon Speech Language Pathologist, Bridge Transition Program
Buffalo Ridge Elementary Monica Harmon Technology Building Resource Teacher
Castle Rock Elementary Colleen Pandey School Psychologist
Castle Rock Middle School Rebecca Kocur 8th Grade Math Teacher
Castle View High School Kyle Erlenbeck High School Science Teacher
Challenge to Excellence Warren Astler Middle School Science Teacher
Chaparral High School Marci Boatwright Professional Learning Specialist
Cherokee Trail Elementary Rachael Petty 1st Grade Teacher
Cherry Valley Elementary Mary Smith School Social Worker, Gifted/Talented Facilitator, 3rd/4th Grade Social Studies Teacher, Art Teacher
Cimarron Middle School Beau Davies 7th Grade Integrated Wellness Teacher
Clear Sky Elementary Michelle Hanson Kindergarten Teacher
Copper Mesa Elementary Katy Beard Fifth Grade Teacher
Cougar Run Elementary Whitney Tomlin 6th Grade Math Teacher
Coyote Creek Elementary Debbie Edwards Counselor
Cresthill Middle School Doreen Marion Integrated Wellness Teacher
Daniel C. Oakes High School Nadene Klein Science Teacher
DCS Montessori Kristy Lee Learning Specialist
Douglas County High School Ken Borgsmiller High School English Teacher
Eagle Ridge Elementary Aaron McLean 6th Grade Teacher
eDCSD Kerry Sanders High School Math Teacher
Eldorado Elementary Heather Harris 1st Grade Teacher
Flagstone Elementary Brittany Rushing Kindergarten Teacher
Fox Creek Elementary Kelsey Mang SPED Teacher - Severe Needs
Franktown Elementary Greg Henley 3rd Grade Teacher
Frontier Valley Elementary Carol Sotebeer 4th Grade Teacher
Global Village Academy Rebecca Schroeder 2nd Grade English Teacher
Gold Rush Elementary Rochelle Evans School Psychologist
Heritage Elementary Erin Howard 5th Grade Teacher
Highlands Ranch High School Warren Berg High School Science Teacher
Iron Horse Elementary Stephanie Dale 2nd Grade Teacher
Larkspur Elementary Kristin Caldwell Kindergarten Teacher
Legend High School Matthew Solak 9th-12th Grade Chinese Teacher
Leman Classical Academy Sean Mundt Middle School English and Logic Teacher
Lone Tree Elementary Courtney Hayes 4th Grade Teacher
Legacy Point Elementary Jocelyn Eyl 1st Grade Teacher
Mammoth Heights Elementary Pamela Nelson 4th Grade Teacher
Meadow View Elementary Nikkole Anderson 2nd Grade Teacher
Mesa Middle School Lindsey Anderson Middle School Social Studies Teacher
Mountain Ridge Middle School Brett Beckett Multi Media/Technology Teacher
Mountain View Elementary Leslie Lynch Kindergarten Teacher
Mountain Vista High School Eric Selle StarLab, Alt Education & Elearning Support Teacher
North Star Academy Kelly Hoover 5th Grade Teacher
Northeast Elementary Kilee Bender 5th Grade Teacher
Northridge Elementary Hope Crawley 4th Grade Teacher
Parker Core Knowledge Breanna Warburton 5th-8th Grade Teacher
Parker Performing Arts Dawn Hein 3rd/4th Grade Teacher
Pine Grove Elementary Erin Wassenaar Social Emotional Teacher
Pine Lane Elementary Margaret Condron 2nd, 3rd, 4th Grade Discovery Teacher
Pioneer Elementary Krista Dahm SPED Preschool Speech Language Teacher
Platte River Academy Kimberly Van Zee 4th Grade Teacher
Plum Creek Academy Danielle Morrison High School Social Worker
Ponderosa High School Sandra Gabel High School Social Studies Teacher
Prairie Crossing Elementary Leanna Croissant Kindergarten Teacher
Ranch View Middle School LeDeane Thomas Special Education Teacher
Redstone Elementary Chelsie Pringle 5th Grade Teacher
Renaissance Elementary Magnet Amanda Deegan Gifted/Talented Coordinator/ Math Interventionist
Renaissance Secondary Kimberly Lavold High School Special Education Teacher
Rock Canyon High School Matt Sassali High School Social Studies Teacher
Rock Ridge Elementary Jolie Bradley 3rd Grade Teacher
Rocky Heights Middle School Deanna Thaler Middle School Choir Teacher
Roxborough Intermediate Allison Rothwell Gifted & Talented Teacher
Roxborough Primary Ann Miller Speech Language Pathologist
Saddle Ranch Elementary Elizabeth Coplan Learning Specialist
Sage Canyon Elementary Susan Fairchild 3rd Grade Teacher
Sagewood Middle School Robert Funk 6th Grade Innovation & Design Lab Teacher
Sand Creek Elementary Carli DeBaere 2nd Grade Teacher
Sedalia Elementary Jen Tucker Art Teacher
Sierra Middle School Will Knight 8th Grade Social Studies Teacher
SkyView Academy Andy Brocka 3rd Grade Teacher
SkyView Academy Miranda Bow 6th Grade Social Studies Teacher
SkyView Academy Karen Wilhoite High School Physics & Math Teacher
Soaring Hawk Elementary Stephanie Zundel Counselor
South Ridge Elementary Challeen Flick 4th Grade Teacher
STEM School Highlands Ranch - Elementary Michelle Gasser 3rd/4th Grade Teacher
STEM School Highlands Ranch - High School Joseph Smith High School Art Teacher
Stone Mountain Elementary Cynthia Berndt Music Teacher
Summit View Elementary Amy Krysa 2nd Grade Teacher
ThunderRidge High School Eric Valerio High School Academic Counselor
Timber Trail Elementary Jeannette Proctor 4th Grade Teacher
Trailblazer Elementary Kristen Anderson School Social Worker
Wildcat Mountain Elementary Kristen Wright Kindergarten Teacher
World Compass Academy Halie Cain 1st Grade Teacher
School Classified Representative Position
Academy Charter School Anne Belfrage Registrar
Acres Green Elementary Brittaney Lupo Librarian/Technology
American Academy - CP Elizabeth Hinz School Nurse
American Academy - LM Megan Kerls Instructional Assistant
American Academy - MB Kristen Santilli Health Office Assistant
Arrowwood Elementary Virgil Flores Building Engineer
Aspen View Academy Holly Landauer IT Manager
Bear Canyon Elementary Kathy Nash SSN Educational Assistant IV
Ben Franklin Academy Holly Long Kitchen Manager
Bridge Transition Program Chuck Beckman Educational Assistant IV - Bridge Program
Buffalo Ridge Elementary Kris Littlejohn Administrative Assistant/Bookkeeper
Castle Rock Elementary Karin McMurray Educational Assistant IV
Castle Rock Middle School Devon Clarke Building Engineer
Castle View High School Marnie Lansdown Counseling/Special Education Secretary
Challenge to Excellence Francesca Merritt Receptionist/Health Assistant
Chaparral High School Janell Mills ITS Technician
Cherokee Trail Elementary Kristi Robertson Kitchen Manager
Cherry Valley Elementary Jenn Ford Building Engineer
Cimarron Middle School Kellie Allen Registrar
Clear Sky Elementary Anne Clark BASE Assistant Program Manager
Copper Mesa Elementary Michelle Dansereau Pre School Teacher
Cougar Run Elementary Sue Shepler ITS Technician I
Coyote Creek Elementary Christie Moon Educational Assistant I
Cresthill Middle School Sara Kroneberger Educational Assistant IV
DCS Montessori Chandra Ullom Library Assistant
Douglas County High School Ryan Ortt ITS Technician I
Eagle Academy Lauren Yocom Educational Assistant IV
Eagle Ridge Elementary Santi Gonzalez Educational Assistant IV
eDCSD Holly Withers Registrar - Alt Ed
Eldorado Elementary Vicki Matta Reading Interventionist
Flagstone Elementary Kay Livingstone Building Engineer
Fox Creek Elementary Faythe Broussard Library Specialist
Frontier Valley Elementary Keith Langford BASE Manager
Global Village Academy Antonina Urmeyev Instructional Assistant
Gold Rush Elementary Linda Harrison Educational Assistant I
Heritage Elementary Summer Danser School Nurse
Highlands Ranch High School Melissa Muniz Post Grad Secretary
HOPE Online Learning Acad Co-Op America Delgado Learning Center Director
Iron Horse Elementary Molly Parker Educational Assistant IV
Larkspur Elementary Sally Erickson Educational Assistant I
Legend High School Sarah Brenning Administrative Assistant
Leman Classical Academy Cortney Atchley Instructional Assistant/Lunch Monitor
Lone Tree Elementary Mallory Schipper Building Engineer
Legacy Point Elementary Jessica Castillo Educational Assistant I
Mammoth Heights Elementary Marcie Salter Educational Assistant IV
Meadow View Elementary Angie Cacciaroni Kitchen Manager
Mesa Middle School Andy Autobee ITS Technician I - Computer Support Tech
Mountain Ridge Middle School Kathy Sheehan Principal's Secretary/ Office Manager
Mountain View Elementary Kate Barnhart School Nurse
Mountain Vista High School Todd Speer Educational Assistant IV
North Star Academy Lindsey Gompert School Nurse
Northeast Elementary Shannon Mueller Educational Assistant I
Northridge Elementary Laura Carey Principal's Secretary
Parker Core Knowledge Kelly Amick Lunchroom & Physical Education Aide
Pine Grove Elementary Amy Sharpless Technology Educational Assistant
Pine Lane Elementary Sally Smith BASE Director
Pioneer Elementary Susan Cooke Educational Assistant I
Platte River Academy Heidy Tomic Office Manager
Plum Creek Academy Jessy Lien Behavior Technician
Ponderosa High School Peggy Laverty Registrar
Prairie Crossing Elementary Amber Rietsch EA IV- AN Center-Based Classroom
Ranch View Middle School Christine Romanello Registrar
Redstone Elementary Breann Smith Technology Instructional Support
Renaissance Elementary Magnet Zina Lech Kitchen Manager
Renaissance Secondary Brandon Birdwell Facilities Manager, Guitar Instructor
Rock Canyon High School Susan Delgado Registrar
Rock Ridge Elementary Denise Bird Administrative Assistant
Rocky Heights Middle School Colette Compoz Registrar
Roxborough Intermediate Jennifer Mackin Educational Assistant IV
Roxborough Primary Kristy Sharshel Educational Assistant IV
Saddle Ranch Elementary Caron Elston Educational Assistant I
Sage Canyon Elementary Melanie Crowley Instructional Assistant
Sagewood Middle School Elizabeth Chapman Educational Assistant IV
Sand Creek Elementary Kendra Delaney Preschool Instructor - Early Childhood Ed
Sedalia Elementary Katie Wilson Sustainability Lead
Sierra Middle School Sarah Stapel Educational Assistant IV
SkyView Academy Makayla Hansen PreK Teacher Assistant
Soaring Hawk Elementary Janelle Nelson Librarian
South Ridge Elementary Stefanie Neff Behavior Technician
STEM School HR - Elem Rebecca Lein In-house Substitute
Stone Mountain Elementary Nancy Green Kitchen Manager
Summit View Elementary Donald Griffin Building Engineer
ThunderRidge High School Sarah King Copy Secretary
Timber Trail Elementary Linda Schmidt Educational Assistant I
Trailblazer Elementary Rashell Lemmons Computer Resource Teacher (CRT)
Wildcat Mountain Elementary Misty Buhler Health Assistant
World Compass Academy Heidi Bohrer Financial Coordinator
Department Name Position
Business Services Denise Nichols Admin Pro Tech
Business Services Andy Cunningham Warehouse Lead
Communications Paula Hans Public Information Officer
Curriculum, Instruction & Assessment Rachel Brown Grades K-12 Strategist
eLearning Elementary Karisa Nielsen 1st Grade Teacher
eLearning Middle School Alison Mayes Middle School Music Teacher
Early Childhood Education Jami Masten Early Childhood Instructor (ECI)
Early Childhood Education Michelle Croom Speech-Language Pathologist
Human Resources Holly Giron Staff Wellness Coordinator
Information Technology Chris Lawson Product Owner - District Enterprise Applications
Nutrition Services Kristina Keer Training Specialist
Operations & Maintenance Zach Nannestad Environmental Health Manager
Personalized Learning Jennifer Hubbard IEP System Specialist
Student Assistance Caeleigh Shellhart Case Manager/Counselor
Student Assistance Danielle Groth Educational Assistant IV
Transportation Mike Clark Mechanic
Website by SchoolMessenger Presence. © 2021 Intrado Corporation. All rights reserved.

In compliance with Titles VI & VII of the Civil Rights Act of 1964, Title IX of the Education Amendments of 1972, Section 504 of the Rehabilitation Act of 1973, the Age Discrimination in Employment Act of 1967, the Americans with Disabilities Act, the Genetic Information Nondiscrimination Act of 2008, and Colorado law, the Douglas County School District RE-1 does not unlawfully discriminate against otherwise qualified students, employees, applicants for employment, or members of the public on the basis of disability, race, creed, color, sex, sexual orientation, marital status, national origin, religion, ancestry, or need for special education services. Discrimination against employees and applicants for employment based on age, genetic information, and conditions related to pregnancy or childbirth is also prohibited in accordance with state and/or federal law. Complaint procedures have been established for students, parents, employees, and members of the public. The School District's Compliance Officer and Title IX Coordinator to address complaints alleging sexual harassment under Title IX is Aaron Henderson, 620 Wilcox Street, Castle Rock, Colorado, complianceofficer@dcsdk12.org, 720-433-1083.

Outside Agencies

Complaints regarding violations of Title VI, (race, national origin), Title IX (sex, gender), Section 504/ADA (handicap or disability), may be filed directly with the Office for Civil Rights, U.S. Department of Education, 1244 North Speer Blvd., Suite 310, Denver, CO 80204. Complaints regarding violations of Title VII (employment) and the ADEA (prohibiting age discrimination in employment) may be filed directly with the Federal Office of Equal Employment Opportunity Commission, 303 E. 17th Ave., Suite 510, Denver, CO 80202, or the Colorado Civil Rights Commission, 1560 Broadway, Suite 1050, Denver, CO 80202.